Akademia Morska w Szczecinie - Strona Główna
 

 

ŻAGLOWIEC –

ARCHITEKTURA ZŁOŻONA Z LIN I PROSTEGO PŁÓTNA

 „Istnieją trzy ideały piękna: kobieta w tańcu, rumak w galopie oraz żaglowiec pod pełnymi żaglami”. Taką definicję wyraził wielki Honore de Balzac i trudno się z nim nie zgodzić.

Wśród komend, które w życiu wydawałem i które wykonywałem nie ma na świecie piękniejszych komend niż:

„Przebrasować grotbramsel, zdjąć górny marsel, poluzować foksten sztaksel, stanęli na prawych grota, prawych foka, lewych krojca brasach – brasować dwa rumby poza prawy trawers – wzięli brasy”

               Wspomnienia i anegdoty o kapitanie Konstantym Maciejewiczu – „MACAJU”

Materiały na środowiskową, popularno-naukową konferencję, która odbyła się 28 lutego 2009 r. o godzinie 12.oo w auli Nr 7 Akademii Morskiej w Szczecinie. ul. Szczerbcowa 4.

 

 „TYM, KTÓRZY NIE POWRÓCILI Z MORZA”

 

Żywioł morza nie jest ani wrogi, ani przyjacielski, ale  jest bezwzględny i wymaga od marynarza ciągłego napięcia uwagi, żeby nie zostać pokonanym.

Żywioł morza nie pozwala się lekceważyć i nie ma tu znaczenia, czy dzieje się to na

 Bałtyku, czy na Pacyfiku.

Po serii katastrof morskich, które dotknęły polskie środowisko morskie – zatonięcie jednostek „Czubatka”, „Cyranka”, „Nysa”, „Kudowa”, i „Busko Zdrój” – aby uhonorować pamięć tych, którzy odeszli na wieczną wachtę, Klub Kapitanów ż.w. wyszedł z inicjatywą budowy w naszym morskim Szczecinie pomnika poświęconego „Tym, którzy nie powrócili z morza”.

8 stycznia 1987 odbyło się zebranie założycielskie Komitetu Budowy Pomnika pod przewodnictwem pomysłodawcy – kpt.ż.w. Andrzeja Huzy.

Wystąpienie Kapitana Seniora Aleksandra Walczaka

 ŚWIĘTO AKADEMII MORSKIEJ W SZCZECINIE
ZNACZĄCYM ELEMENTEM JEJ TRADYCJI

 Magnificencjo, Rektorze, Wysoki Senacie,

Szanowni Goście

 

Tradycja zawładnęła dzisiejszym dniem, dniem Święta naszej Morskiej Alma Mater w Szczecinie. Sięgnęła ona do korzeni naszego zawodu, szkół morskich wszystkich edycji, dziedzictwa morskiego miasta, regionu i nawet kraju.

 

 

NIEKTÓRE MORSKIE TRADYCJE I ZWYCZAJE LUDZI MORZA

 

            Człowiek żeglujący od najdawniejszych czasów po morzach i oceanach był bezradny wobec groźnych sił przyrody. Uzależniony od zjawisk żywiołu poddawał się łatwo magii zjawisk nadprzyrodzonych. Wywierały one duży wpływ na mentalność ówczesnych ludzi morza – ludzi przeważnie niewykształconych, prostych, często naiwnych.